PRORAČUNSKA TRANSPARENTNOST – OPĆINA STARIGRAD MEĐU „ODLIKAŠIMA“

Institut za javne financije iz godine u godinu analizira proračunsku transparentnost županija, gradova i općina. Prema rezultatima posljednje analize provedene u razdoblju od studenog 2016. do ožujka 2017. Općina Starigrad je ponovno među  najtransparentnijim jedinicama lokalne samouprave.

Transparentni proračuni omogućuju uvid u potpune, točne, pravovremene i razumljive informacije o proračunu, pa građani mogu vlastitim angažmanom utjecati na efikasnost prikupljanja javnih sredstava i ponude javnih dobara i usluga, na povećanje odgovornosti lokalnih vlasti i smanjenje mogućnosti za korupciju.

 

Za potrebe istraživanja, proračunska transparentnost mjeri se brojem ključnih proračunskih dokumenata objavljenih na službenim mrežnim stranicama, a to su:

  • godišnje izvršenje proračuna za 2015.;
  • polugodišnje izvršenje proračuna za 2016.;
  • prijedlog proračuna za 2017.;
  • izglasani proračun za 2017. i
  • proračunski vodič za građane za 2017.

 

Ovakvim izračunom razina proračunske transparentnosti može iznositi od „0“ do „5“.

 

Općina Starigrad ocijenjena je ocjenom „5“, odnosno najvećom mogućom ocjenom prema utvrđenim kriterijima za utvrđivanje razine transparentnosti proračuna te tako održala praksu po kojoj je godinama među najtransparentnijim općinama.

 

 

 

U Starigradu, 5. srpnja 2017.g.

Rezultati istraživanja proračunske transparentnosti-Općina Starigrad među “odlikašima”

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Skip to content